DBET-6X/315G24K4V Proportional Pressure Relief Valve
  • Direct actuated
  • Pressure adjustment range up to 315 bar
  • Seat valve
R901000847
Data sheet
Product type
Proportional Pressure Relief Valve
Product key
DBET-6X/315G24K4V
Oem Reference
R901000847
Connection diagram
ISO 4401-03-02-0-05
Max. pressure
420 bar
Max. flow
2 l/min
Spool symbol
P → T
Type of connection
Subplate mounting
Size
6
Type of actuation
External amplifier
Number of ports
2
Number of switching positions
2
Supply voltage
24 V DC